Slottet Ahrensburg er som Glücksborg en videreførelse af Nütschau. Det er også en velbevaret, mindre vandborg sammensat af tre gavlhuse, der imidlertid er forsynet med vælske gavle. Herudover er bygningskomplekset yderligere flankeret af fire ottekantede hjørnetårne med kobberspir. Oprindelig stod bygningen i rødt murværk med vinduer indrammet af sandsten, men senere er facaden blevet pudset hvid. Slottet er et af Holstens betydeligste renæssance-værker med træk både fra den lokale byggeskik og den nederlandske renæssance og manierisme. Til herregården hører en engelsk-inspireret landskabshave, der sammen med voldgravene og slottet udgør en smuk helhed. Bygningen rummer nu et museum for det tidligere holstenske aristokrati.
Heinrich Schimmelmann købte 1759 det gamle rantzauske gods Ahrensburg. Han lod det smukke slot istandsætte og, i stedet for landsbyen Woldenhorn, anlagde han byen Ahrensburg.
Hr. Detlev, var 1272 Medlover for Hr. Johan af Zernin ved dennes Afhændelse af en Rente i Gross-Gornow, 1280 Vidne ved Bisp Herman af Schwerins Godsafhændelse til Kollegiatstiftet i Butzow, 1310 nærværende i Vicheln ved Mæglingen i en Strid mellem Domkapitlet i Schwerin og Hr. Johan af Zernin, 1312 i Sternberg sammen med Henrik Reventlow Vidne ved det af Fyrst Henrik af Meklenborg til Hr. Johan von Lützow og hans Sønner udstedte Forleningsbrev paa Landsbyen Gross Niendorf samt 1316, ligeledes i Sternberg, ved den af samme Fyrste til Bertold von Womekow givne Lensbrev paa Landsbyen Torgelow (Turleff ved Sternberg).