Portrætter

Slægten Reventlow:

Christian Ditlev Ludvig Reventlow
(1950 -     )



Andre slægter:

Gabriel Gyldenstierne
(     - 1555)



Slotte og Herregårde


Pederstrup
Pederstrup

Pederstrup var i henved 200 år underlagt grevskabet Christianssæde og i perioden 1813-1827 hjem for greve Christian Ditlev Frederik Reventlow, der var en af hovedkræfterne bag landboreformernes gennemførelse.

Pederstrup fungerede som forpagtergård under grevskabet, indtil den senere statsminister greve Christian Ditlev Frederik Reventlow, som overtog grevskabet Christianssæde i 1775, gjorde Pederstrup til grevskabets hovedsæde, da han i 1813 trak sig tilbage fra sin embedskarriere i København for at slå sig ned med familien på Lolland.



Heraldik


Reventlow, Christian Ditlev Frederik 1746-1827
Reventlow, Christian Ditlev Frederik 1746-1827

Ridder af Elefanten

Symbolum: UDEN DYD, INGEN FRYD

Kilde: Elefantordenens Våbenbog tome 2, s 48, Ordenskapitlet



Gravsten og epitafier


Reventlow, Louise Christiane Benedicte Malvine OG søsteren Christiane Benedicte Malvine Louise Reventlow
Reventlow, Louise Christiane Benedicte Malvine OG søsteren Christiane Benedicte Malvine Louise Reventlow

          

LOUISE CHRISTIANE BENEDICTE MALVINE 
Fød den 26de Juli 1830 døde den 26de Februar 1837
CHRISTIANE BENEDICTE MALVINE LOUISE 
Fød den 27de Februar 1832 Døde den 24de Marts 1833

Alt her søde uskyldige smaa Engle være de
Forældrenes Einar og Hilda Reventlows 
Haab og deres Glæde

Men intet Haab som af Gud vedlagdes i det
mod Ham den algode barnlig henvendte
aandige Menneske vil blive uopfyldt
og enhver sand Glæde bærer i sig Spiren
til hoiere og varigere Glæde hisset
   

Mogens Jensen Skriver

Mogens Jensen Skriver

Mand ca. 1475 - 1528  (53 år)




Search using:
  
Personlige oplysninger    |    Medie    |    Alle    |    PDF

  • Navn Mogens Jensen Skriver 
    Køn Mand 
    Fødsel ca. 1475 
    Beskæftigelse
    • 1511 og 1514 Rådmand i Helsingør, 1517 borgmester i Helsingør, Foged på Bergenhus
    Titel 31 jul. 1505 
    Adlet. Slægten tog senere navnet Rosenvinge

    Rosenvinge er en stadig levende dansk adelsslægt, hvis stamfader, borgmester i Helsingør Mogens Jensen (død 1528), 31. juli 1505 fik adelsbrev med følgende våben: Skjoldet delt af sølv, hvori en blå rose, og rødt, hvori en sølv vinge, på hjelmen en sølv vinge. Hans efterkommere antog først i det 17. århundrede slægtsnavnet Rosenvinge efter våbenet.

    Han var fader til rådmand i Helsingør, tolder ved Sundtolden Jens Mogensen (død 1563) og til borgmester i Helsingør Henrik Mogensen (død 1583), der fik tolderembedet efter sin broders død, og som med dygtighed beklædte denne vanskelige stilling, yndet af Frederik II, der benyttede ham til at forsyne hofholdningen og Flåden med varer. Den førstnævnte af disse brødre var oldefader til diplomaten Henrik Villumsen Rosenvinge (1604-1667), der 1654 sluttede en traktat med Oliver Cromwell, 1655-56 var dansk gesandt i Holland, hvorefter han plejede vigtige forhandlinger med kongen af Polen for at forhindre, at denne sluttede fred med Sverige uden Danmarks deltagelse. Ovennævnte H.M. var fader til borgmester i Odense Mogens Henriksen Rosenvinge (1540-1607), hvis brodersøn, Steen Villumsen Rosenvinge (død 1647), som 1613-30 var Holmens chef for senere at føre tilsyn med jernværkerne i det sydlige Norge. Blandt den nyere slægts medlemmer skal her nævnes kommandør Sigvart Urne Rosenvinge (1758-1820), der 1807 havde det sørgelige hverv at udlevere den danske flådes materiel til englænderne. 
    Link http://www.christrup.eu/Dokumenter/Rosenvinge/Rosenvinge.htm 
    Død 1528 
    Person-ID I2709  Reventlow | Ancestor to Christian Ditlev Reventlow
    Sidst ændret 26 maj 2023 

    Familie AnerAnna Pedersdatter  
              d. eft. 1557 
    Børn
    +1. Jens Mogensen Rosenvinge
              f. før 1528  
              d. eft. 2 feb. 1564, Helsingør, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted (Alder > 36 år)
     
    Familie-ID F35042  Gruppeskema  |  Familietavle
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

  • Våbenskjold
    Våbenskjold for Mogens Jensen