Portrætter

Slægten Reventlow:

Weipart Ludolf Hieronymus Wigand von der Decken
(1781 - 1845)

Hieronymus von der Decken, hvis datter var gift med min grandpapas ældrebroder Johan Ludvig Leopold Reventlow. Sidstnævnte var født i 1808 på Pederstrup og død i 1835 som ltnt i den Hannoveranske Hestgarde. Tante Adelheid døde 1895 i Verden. Hun gav afkald på at arve Etelsen. Nærmeste arving til Etelsen var dernæst min Grandmama Helene Reventlow f v. Heimbruch, der gav afkald. Derved blev min fader arving til Etelsen. (skrevet af Eduard Reventlow)


Andre slægter:

Christence Jensdatter Juel
(1612 - 1680)



Slotte og Herregårde


Ahrensburg
Ahrensburg

Slottet Ahrensburg er som Glücksborg en videreførelse af Nütschau. Det er også en velbevaret, mindre vandborg sammensat af tre gavlhuse, der imidlertid er forsynet med vælske gavle. Herudover er bygningskomplekset yderligere flankeret af fire ottekantede hjørnetårne med kobberspir. Oprindelig stod bygningen i rødt murværk med vinduer indrammet af sandsten, men senere er facaden blevet pudset hvid. Slottet er et af Holstens betydeligste renæssance-værker med træk både fra den lokale byggeskik og den nederlandske renæssance og manierisme. Til herregården hører en engelsk-inspireret landskabshave, der sammen med voldgravene og slottet udgør en smuk helhed. Bygningen rummer nu et museum for det tidligere holstenske aristokrati. Heinrich Schimmelmann købte 1759 det gamle rantzauske gods Ahrensburg. Han lod det smukke slot istandsætte og, i stedet for landsbyen Woldenhorn, anlagde han byen Ahrensburg.


Heraldik


reventlow_segl_1320.jpg
reventlow_segl_1320.jpg



Gravsten og epitafier


Jutta Reventlow f. Christensen
Jutta Reventlow f. Christensen

Inskription:

Helliget Mindet om 
Jutta Frederikke Birgitte Reventlow, født Christensen.
Enke efter Gehejmekonferensråd Grev Frederik Ditlef Reventlow 
født d. 7 Febr 1807 Død d. 10 Nov 1868
 
Hvi Bruser Du, Min Sjæl og hvi Er Du Urolig inden i Mig. 
Mit Hjerte, bi efter Herren. Han er din Saligheds Gud og 
der er megen Frelse for Hans Aasyn.

Pslm 42 V 12



Udsmykning:
Kristus hoved i marmor påsat der hvor korsarmene mødes. Inskriptionen er skrevet på en rulle.
 
Psalme 42 v 12 lyder: 
Hvorfor er du nedbøjet, Sjæl, hvi bruser du i mig? Bi efter Gud, thi end skal jeg takke ham, mit Åsyns Frelse og min Gud!
   

Else Cathrine Bloch

Else Cathrine Bloch

Kvinde 1728 - 1808  (79 år)


Standard    |    Kompakt    |    Lodret    |    Kun tekst    |    Register    |    Tables